טיול מאורגן - טיול מאורגן לפורטוגל 8 ימים חצי פנסיון - מאורגן

9 לילות מחיר לזוג בחדר זוגי
12/09/2019 - 04/09/2019
$3598

יום 1

ניפגש בשעות הבוקר המוקדמות בשדה התעופה בן גוריון לטיסה ישירה של חברת הפורטוגזית TP לליסבון. בהגעה נצא לסיור בבירת פורטוגל, ליסבון, המהווה מנוע כלכלי ותרבותי החשוב במדינה. נראה את העיר הבנויה על שבע גבעות רמות, אותן חוצה נהר הטז'ו. מרכז העיר מאופיין בכיכרות, פסלים, מזרקות ובשדרות ירוקות. נסייר בעיר על אתריה המיוחדים, החל ברובע הידוע בלם ( Belém – בית לחם) בו נמצא מגדל בלם שנבנה בשנת 1515 על גדות הנהר. נמשיך לאתריה המרכזיים של העיר: פארק אדוארדו ה-7, אנדרטת המגלים, רובע אל-פאמה שבו הרובע היהודי העתיק, שדרות ליברטדורס, כיכר רוסיו ההומה, ארמון הנשיא ומרכז התרבות. לקראת הערב (במידה והזמן יאפשר) נבקר במרכז הבילוי והקניות המודרני "ווסקו דה גאמה". בתום הסיור העברה למלון ללינה.

יום 2

לאחר ארוחת הבוקר, נצא לביקור בעיירת נופש עתיקה בשם סינטרה, עירם של רוזנים ומלכי פורטוגל. ניסע בדרך יפיפייה הטובלת בצמחיה עשירה, המובילה במעלה ההר אל העיירה הציורית. נחזה בנוף דרמטי עוצר נשימה ונטייל בסמטאותיה של העיירה, בין הארמונות, המבצרים והמבנים המפוארים שהוקמו בה בתקופות שונות. נבקר בארמון הלאומי שנמצאה במרכזה. הארמון שימש בעבר כמשכנה של משפחת המלוכה ובו חדרים מעוטרים בברבורים ובעורבי הנחל. הנוף הפסטורלי האופף את העיירה, רחובותיה הציוריים, הכרכרות עם הסוסים, הבתים הצבועים בגוונים שונים, נותנים תחושה מהנה של שיטוט במקום שכאילו נלקח מן האגדות. נצא מערבה אל עבר קאבו דה רוקה, הנקודה המערבית ביותר ביבשת אירופה, המקום בו האמינו כי נגמר העולם וממנו יצאו מגלי הארצות הפורטוגלים. נבקר בכף הסלע, מצוק תלול שגובהו 144 מטרים, ובראשו מגדלור שנבנה בשנת 1772 לרגליו מתנפצים גלי האוקיינוס האטלנטי. משם נמשיך לעבר חוף האוקיינוס השקט לביקור בשתי עיירות ציוריות בולטות באזור: אסטוריל וקשקאיש. עשירי המדינה מעבירים את ימי הקיץ שלהם בעיירות אלה בהן ממוקמים בתי הקיץ והווילות המפוארות. לקראת שעות הערב המוקדמות נגיע חזרה לליסבון ונבקר במנזר סנט ז'רונימו המגולף באבן שנבנה בשנת 1496 - מקום קבורתו של וסקו דה גאמה. בתום הביקור נחזור למלון ללינה.

יום 3

לאחר ארוחת בוקר, ניסע לכיוון אלפאלחאו, בדרך נעצור לביקור בעיר אבורה שהנה עיר ומועצה עירונית בפורטוגל, השוכנת בחבל אלנטז'ו, כ-140 ק"מ מזרחית לליסבון. העיר היא בירתה של הקהילה הבין-עירונית מרכז אלנטז'ו, ובעבר הייתה בירת הפרובינציה ההיסטורית אלטו אלנטז'ו. העיר הייתה בימי הביניים עיר מושב לכמה ממלכי פרטוגל, ויושב בה הארכיבישוף של אבורה. המרכז ההיסטורי של העיר אבורה הוכרז בשנת 1986 על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. בגלל עושרה ההיסטורי-אדריכלי אבורה מתוארת על ידי אונסק"ו כ"עיר מוזיאון". נמשיך לביקור בעיר קסטלו דה וידה "מבצר החיים", הממוקמת במזרח פורטוגל, נמצאת כ- 13 ק"מ מהגבול עם ספרד. כמו רבות מסוגה: טירה על הגבעה, רחובות צרים ותלולים, כיכר קטנה עם מזרקה, ועוד כיכר, מוארת ורחבה, מול כנסית מריה הקדושה ופארק בו הגמלאים משחקים קלפים. את עקבות ההיסטוריה היהודית במקום ניתן לראות בשמות הרחובות, כמו רואה דה ג'ודאריה ("רחוב היהודים") וגם בבית כנסת קטן, מהעתיקים בפורטוגל. ב-1496 רבים מהיהודים של קסטלו דה וידה העדיפו לקבל על עצמם את הנצרות, נשארו בעיר ומילאו בה תפקידים מובילים. היהודים אינם היחידים שהותירו את חותמם במחוז אלנטיישו, בו נמצאת קסטלה דה וידה. העקבות מוקדמים ביותר של ציוויליזציה אנושית באזור הם דולמנים מהתקופה המגליטית, ואחריהם - שרידי מבנים מהתקופה הרומית ומהתקופה המוסלמית. בין מגורשי ספרד שהגיעו לקסטלו דה וידה נמצאו 12 משפחות יהודיות שברחו מהעיר טולדו שבספרד שהייתה באותם ימים מרכז הייצור של מיטב הנשקים לצבא הספרדי. מקצועם של משפחות אלו היה עבודת הנפחות. נבקר במוזיאון היהודי שהיה בעבר בית כנסת. נסיים בביקור במרוואו שהיא מצודה על ראש גבעה, שבנה המלך דיניש בשנת 1299 בתוך החומות - עיירה קטנטונת המזמינה לטייל ברחובותיה. בתום הסיור נמשיך לכיוון אלפאלחאו , בהגעה העברה למלון ללינה.

יום 4

לאחר ארוחת בוקר, ניסע לכיוון בראגה, בדרך נעצור לביקור בכפר צאצאי האנוסים בבלמונטה, בתחילת שנות התשעים של המאה ה-20 קיימה הרבנות הראשית לישראל מבצע "השבה ליהדות", בו גוירו מרבית אנוסי בלמונטה. כיום קיימת במקום קהילה יהודית. בכפר גם הוקם מוזיאון יהודי המתאר את ההיסטוריה היהודית במקום. משם נמשיך לביקור קצר בעיירה טראנקוזו הממוקמת במחוז גווארדה. למעשה טראנקוזו הנה אחד הערים החשובות ביותר בפורטוגל בימי הביניים, בגלל המיקום האסטרטגי שלה שהיה חיוני כדי לשמור על עצמאות פורטוגל כמו גם גבולותיה. נמשיך לביקור בעיירה פסו דה רגואה הנמצאת לאורך כביש עסוק מעל נהר הדוארו, רוב המבקרים עוצרים כדי לקבל המלצות, מפות וכיוונים ליקבים סמוכים העיירה הינה בסיס נוח לבקר את נמל היין פורטוגל, או לצאת לשייט על נהר הדוארו או לחילופין לקחת נסיעה ברכבת לאורך הנהר. נמשיך בביקור בעיירת למגו השייכת למחוז ביראס, עיירה הקשורה בעבותות לתעשיית היין ומביני דבר טוענים שכאן מיוצר יין הנתזים הטוב ביותר בפורטוגל. נסיים את היום בטיול טבע בעמק הדוארו. נהר הדוארו Douro, גדול הנהרות בצפון המדינה, מבתר אותה לרוחבה מן הגבול הספרדי ועד לים. הנהר מתעקל בסדרת פיתולים יפהפיים בנוף הררי-טרשי במזרח, דרך שפלות גבנוניות בחלקו התיכון ועד לרצועת החוף החולית והצרה במערב. דרכנו תעבור בינות לכרמים הנטועים על מדרונות ההרים משני ציידי הנהר. חלק מדרך זו נודע בשם: דרך יין הפורט. כפרים קטנים ובתים בודדים משובצים בשטחי הכרמים הגדולים, שבהם מופק היין הנודע של פורטו. בתום הטיול נמשיך לכיוון בראגה שהיא בירת מחוז בראגה בצפון-מערבה של פורטוגל ואחת הערים הגדולות והעתיקות של מדינה זו ואירופה בכלל. בראגה היא העיר החמישית של פורטוגל, אחרי ליסבון, פורטו, וילה נובה דה גאיה ואמדורה. אחד האזורים בעלי הצמיחה הכלכלית המהירה באיחוד האירופי. בראגה נוסדה לפני כאלפיים שנה על ידי הרומאים תחת השם בראקארה אוגוסט. שופעת בכנסיות ובכיכרות, בראגה קיבלה את הכינויים "עיר הארכיבישופים" ו-"רומא של פורטוגל". היא מרכז דתי ותאולוגי ראשון במעלה של הכנסייה הרומית-קתולית, עיר-מושב הארכיבישוף הראשי - ה"פרימאט" של פורטוגל. עם הזמן הפכה בראגה גם למרכז תעשייתי-טכנולוגי חשוב. בהגעה העברה למלון ללינה.

יום 5

לאחר ארוחת הבוקר, נצא לכיוון פורטו , בהגעה נצא לסיור עיר בפורטו הנחשבת לעיר השנייה בגודלה בפורטוגל. משמה נגזר המושג אופורטוניזם. הגשרים מחברים את פורטו אל שכנתה גאיה מעל נהר הדואורו, רבים מהם מספקים מראה נפלא לנהר. עיר נעימה ומטופחת בעלת אופי אירופי, שזורה בפינות ירוקות ובגנים וניצבת על הגדה הצפונית של נהר הדואורו. החלק ההיסטורי של העיר, על סמטאותיו הציוריות, הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בגדה הצפונית נמצא מרכז העיר ובגדה הדרומית העיר החדשה על יקבי הפורט שלה. סיורינו יעבור בין כיכרות העיר, רובע ריביירה הציורי אשר לרגלי הגשר פונט דה דו לואיש או, שוק בולייאו ובאזורי הקניות אשר סביב רוא דה סנטה קתרינה. במהלך הסיור נעצור ונבקר את בית הכנסת על שם כדורי ונשמע את סיפור קהילת יהודי פורטו, נראה את קתדרלת סה' (Se’) המעוטרת במוטיבים בארוקיים ואת מגדל קלריגוס, נבקר בכנסיית סאן פרנסיסקו. נמשיך לביקור ביקב מקומי הכולל טעימות ולסיום נעלה על סירה לשייט "מדליק" בנהר דואורו החוצה את העיר. בתום השיט העברה למלון ללינה.

יום 6

לאחר ארוחת הבוקר, נצא מפורטו לכיוון פאטימה בדרך נעצור בקויאמברה, עיר אוניברסיטאית עתיקה ומלאת חיות אשר במאות ה 12-13 שימשה כבירת פורטוגל ובה נוסדה האוניברסיטה הפורטוגזית הראשונה במאה ה – 14. העיר העתיקה שעל הגבעה מרכזת את רוב האתרים המעניינים; בנייני האוניברסיטה המקוריים נמצאים ליד מבנים מודרניים ופרוזאיים יותר. אפשר עדיין לראות סטודנטים השומרים על מנהגי העבר ולובשים גלימות שחורות עם סרטים צבעוניים בהתאמה לפקולטה אליה משתייכים. נסייר בעיר ובמתחם האוניברסיטה. נמשיך אל ארמון בוסאקו, אותו נראה, מצועצע ומכוסה אריחי קרמיקה כחולים, ניצב בלב היער, מוקף גנים בוטניים אקזוטיים. נמשיך אל עבר יער בוסאקו הצומח על מדרון תלול בלב הארץ, והוא פנינת טבע בארץ החקלאית שלא נותרו בה כמעט יערות. ניסע בנוף המתפתל בין עצים עתיקים. עם ההגעה נצא לטיול באזור שמורת יער בוסאקו מהיערות העתיקים באירופה. ומשם נמשיך לעיירת לוסו הממוקמת צפונית לקוימברה, והמפורסמת במים שלה. השם לוסו הוא שם נרדף למים מינרליים באיכות טובה בפורטוגל, ואלפי בקבוקים מנוזל יקר זה נצרכים מדי יום ברחבי המדינה. המים זורמים בחופשיות במזרקות ומעיינות העיירה וידועים בתכונות הריפוי שלהם. לוסו הינה אחת מערי הספא החשובות ביותר של פורטוגל. לוסו מהווה גם צומת המחברת בין הערים פאטימה וקויאמברה. נסיים בעיר אביירו הקרויה ה"ונציה של פורטוגל". העיר בנויה על שפך נהר היוצר אזור ביצתי הקרויה ריה. תופעה זו השפיעה הן על מבנה העיר, המורכבת מתעלות וגשרים, והן על מקורות הפרנסה המסורתיים שלה, כריית מלח ואצות. ארבעת הפסלים בגשר המרכזי של העיר מעידים על מלאכות אלה. בתום הסיור נמשיך אל פאטימה בהגעה העברה למלון ללינה.

יום 7

לאחר ארוחת הבוקר, בעיירה טומר עיירה היסטורית במרכז פורטוגל, הידועה בשרידי המבצר הטמפלרי המרשים שלה. נבקר בבית הכנסת העתיק (במידה ופתוח) מבתי התפילה היהודיים בפורטוגל שעדיין קיים והיה פעיל מהמאה ה-15. נמשיך לבטאליה שם נבקר במנזר בטאליה המדהים (במידה ויתאפשר) שהוא צירוף של סגנונות גותי ומַנוּאֵליַאני (סגנון פורטוגלי ייחודי מהמאה ה-16 שנקרא על שמו של המלך מנואל הראשון). המנזר הוא הדוגמא הטובה ביותר לגוטיקה הפורטוגזית. משם נמשיך לנזארה, אתר משיכה תיירותי שוקק בשל צבע החול הזהוב הצובע את חופיו ואווירת הרוגע במקום. נטפס אל המצוק ממנו נשקפים נופי האוקיאנוס. נוכל לראות את נשות העיר הלבושות עדיין בתלבושות המסורתיות של המקום, שבע חצאיות זו על גבי זו. לקראת אחר הצהרים נמשיך לאלקובסה, העיירה שהתפרסמה בזכות מנזר מריה דה אלקובסה. בכנסייה אותה נבקר, קבורים זה מול זו דון פדרו הראשון ודונה אינס דה קסטרו. בתחילת המאה ה- 14 בהיות דון פדרו יורש העצר, סירב אביו להתיר לו להינשא לאהובתו דונה אינס דה קסטרו וצווה על מותה. אך אהבתם מונצחת לעולמים בקבריהם עליהם נכתב "Até ao fim do mundo" – שפירושו "עד קץ העולםנסיים את היום בסיור בעיירה הקסומה מימי הביניים הקרויה אובידוש, עיירה בה הזמן עמד מלכת. בעיירה רחוב מרכזי יפהפה, המוליך משער הכניסה לעיירה, הבנוי בצורת צריח ועד למבצר שבקצהו השני. מן הרחוב מסתעפות לסירוגין סמטאות אבן ציוריות, גן עדן לחובבי צילום. בתום הסיור נחזור לעיר פאטימה, בהגעה העברה למלון ללינה.

יום 8

לאחר ארוחת הבוקר, נצא לסיור עיר בפאטימה המהווה מוקד לעליה לרגל בעולם הנוצרי. שם נתגלתה 6 פעמים ע"פ האמונה הנוצרית, מרים הקדושה, בפני שלושה ילדים רועים באזור ומסרה את נבואותיה ובקשתה להתפלל לשלום האנושות. נראה את בית התפילה הקטן שנבנה במקום והכנסייה העגולה הגדולה בעולם. העיירה משרה אווירה של רוגע ורוחניות מכל עבר. נראה את הבאר מעל מערת איריה המפיקה מים קדושים שלהם מייחסים סגולות מרפא ואשר על פי האמונה כל השותה ממימיו זוכה לנסים. בתום הסיור העברה לשדה התעופה בליסבון לטיסת צהרים חזרה ארצה.

05:05AM 09:00AM 4 שעות ו55 דקות
TLV LIS
הגעה ביום רביעי, 04 ספטמבר
14:20PM 21:30PM 7 שעות ו10 דקות
LIS TLV
הגעה ביום רביעי, 11 ספטמבר

הצטרפו לקהילה
קבלו מבצעים חמים ישירות למייל